TR | EN

FAALİYETLER


'8 Mart' 8 Kadınla Anlam Buldu

Zeytinburnu Belediyesi, kadına yönelik şiddete karşı kamu duyarlılığını arttırtmak amacıyla '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katıldığı bir etkinlik düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himaye ettiği, KÜLT Derneği'nin de destek verdiği proje kapsamında Çırağan Sarayı'nda, gerçekleştirilen gece, kamuoyunda büyük ilgi görürken, medyada da geniş yankı buldu.


Çırağan Sarayı'nda düzenlenen, sunuculuğunu Fatih Portakal ve İnci Ertuğrul'un yaptığı geceye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu, sunucu Burcu Esmersoy, oyuncu Songül Öden ve çok sayıda davetli katıldı. Zeytinburnu Belediyesi'nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde hayata geçirdiği '8 Mart 8 Kadın" projesi çerçevesinde ünlü isimler öldürülen kadınlarla empati kurarak, objektiflere poz vermişti. Projede, Hülya Avşar kadına şiddetin simgesi olan Ayşe Paşalı, Bergüzar Korel-Melek Karaaslan, Nur Fettahoğlu-Gülşah Sarcan, Burcu Esmersoy - Şefika Etik, Dolunay Soysert-Meral Tahta, Meltem Cumbul- Ceylan Soysal, Ezgi Mola-Selma Civek ve Songül Öden-Mehtap Civelek adına mektup yazdı.

Program, şiddet gören 8 kadının hikayelerinin anlatılması ve ünlülerin yazdığı mektupların okunmasıyla başladı. Geceye katılan Burcu Esmersoy ve Songül Öden yazdıkları mektupları kendileri okudu. Öden mektubu okumadan önce yaptığı konuşmada, 'O gün ne hissettim, sizin gibi hissetim. Kanım dondu gerçekten. Böyle bir projenin içinde olmak istemezdim. Ama kadına yönelik şiddet bir terör eylemi halini aldı. Kadın haklarını konuşamıyoruz daha, kadının yaşam hakkını konuşuyoruz" diyerek, bu konuda toplumun iki yüzlü davrandığını söyledi. Esmersoy ise yazdığı mektubu okurken, duygulanarak sesi titredi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın yaptığı teşekkür konuşmasının ardından kürsüye çıkan Fatma Şahin, kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlali, halk sağlığı sorunu, ilerlemenin, büyümenin, önünde büyük bir engel olarak gördüklerini söyledi. Kadına yönelik şiddet davalarında Bakanlık olarak taraf olduklarını belirten Şahin,"Birebir gidiyoruz. Hukukçularımızla mahkemelerde birebir müdahale ediyoruz. Kanunun bize verdiği bütün yetkileri kullanıyoruz" dedi.

Şahin, "Şiddet izleme merkezlerimizi geliştiriyoruz. Ama bunlar olmasın diye önce çalıştığımız şey kadının birey olarak güçlenmesidir. Kendi hayatı ile ilgili söz sahibi olmasıdır. Bu uzun soluklu mücadele de eğitim, istihdam ve ekonomik güçlenmeyi 3 ayrı bacakta yürütüyoruz" şeklinde konuştu.

Kültür Toplum ve Aile Derneği Başkanı Dr. Gülşen Öztürk;

"Son yıllarda toplumumuzda adeta kanayan bir yara haline gelen şiddet olgusu, ne yazık ki en acı etkilerini aile içinde göstermektedir. Şiddetin, hiçbir sorunun çözümü olamayacağı, aksine tek başına yıkım getiren bir sorun olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz. Şiddetin doğru konumlandırılması, bireyler arasındaki ve aile içindeki sorunların daha sağlıklı yollarla çözümünü sağlayacaktır.

İnsan merkezli bir siyasetin iktidarda olduğu bir dönemde, toplumun hiçbir katmanında şiddete yer olmamalı. Toplumun temelinde kutsal aile kurumunun, ailenin temelinde ise sevgi ve hoşgörünün yer aldığını hatırlarsak, bu güzel tabloda şiddete yer olamayacağını daha iyi görürüz."